açıklamalı bebek yeleği anlatımlı bebek örgüleri

Bugün sizlerle hediye olarak ördüğüm 2 bebek yeleğini paylaşmak istiyorum. Örneği benim çocukluğumdan kalma bir model. Ben çok severim bu örneği. Elimde eski ördüklerimden kalma ipler vardı. Onlarla böyle örüverdim. Bu yelekler 4-6 kilo civarındaki bebeklere uygun oluyor. Yani 2-3 aylık falan olanlara. Daha küçük örülecekse daha az ilmek atılabilir.
Birincisi erkek bebekler için. Mavi ve beyaz renklerden oluşuyor. Süveter şeklinde ördüm bunu. Daha şirin oldu.

Örneğin yakından görünüşü de böyle. Ama pek net çıkmamış.

Nasıl ördüğümü anlatayım biraz da :
Arka 73 ilmek başlanır. Yani 4'ün katları +1 şeklinde ilmek atmak gerekiyor. Örnek tam otursun diye. 9 kez renkli iple örnek oluştuktan sonra koltuk kesimi yapılır. 4-1-1-1 şeklinde ilmekler kesilir. Aynı şekilde örülmeye devam edilir. Omuzlar her zamanki gibi 3 seferde kapatılır.
Ön de aynı şekilde 73 ilmek başlanır. Koltuk kesilmeye başlanınca ilmekler ikiye ayrılıp 1 ilmek kapatılır. Yaka kesimine başlanır. Her 4 sırada 1 ilmek kapatılarak her iki taraftan da 11 ilmek kapatılır. Omuzlar yine arka gibi kapatılır. Her omuzda 15 ilmek kalması gerekiyor.
Aşağıda da kızlar için olanı görülüyor. Bu da aynı şekilde arka 73 ilmek başlanıyor. Süveterin arkası gibi örülüyor. Önler 43 ilmek başlanıyor. Lastikten sonra 6 ilmek çengelli iğnede bekletiliyor. Kalan 37 ilmeğe örnek uygulanıyor. Koltuk ve yaka kesimi aynı şekilde yapılıyor. Omuzda 15 ilmek bırakılıyor. 3 seferde kapatılıyor. Kenar lastikleri sonradan örülüp dikiliyor. Kollardaki lastikler de sonradan örülüp dikiliyor. Sonradan örülünce daha düzgün oluyor diye ben böyle yapıyorum. Ama isterseniz yelekle birlikte de örebilirsiniz. Renkli kısımları yaparken ayrı bir ip olursa daha iyi olur tabii ki.

Bu yeleğe düğme alacak vaktim olmadı. O yüzden ben de kendim yaptım. Tığa 4 zincir çekiliyor. Üzerine 10 sık iğne yapılıyor. Onun üzerine de 10 sık iğne. Bir kez daha 10 sık iğne yapılıyor. Zaten kendiliğinden yuvarlanıyor. Sonra da Aralıklı olarak sık iğneler alınıp alt tarafı büzdürülüyor. Böylece düğme oluşmuş oluyor.

Birz da örnekten bahsedeyim:
Lastik beyazla örülüyor. Örnek koyulacağı sırada ip değiştiriliyor.
1. sıra : 4 düz örülüyor(Başlangıç olduğu için). 1 ilmek örülmeden şişe alınıyor. 3 ilmek düz örülüyor. 1 ilmek örülmeden alınıyor. Bu şekilde devam ediliyor. En son da yine 4 ilmek düz örülüyor.
2. sıra : 4 ilmek ters örülüyor. Örülmeden alınan ilmek yine örülmeden alınıyor. Bu şekilde bütün sıra örülüyor. Yani ilmekler görüldüğü gibi örülüyor.
3. sıra : 1. sıra gibi örülüyor.
4. sıra : Bütün ilmekler, örülmeden alınanlar da dahil, düz örülüyor. Ön tarafta haroşa oluşmuş oluyor böylece.
4. sıra : İp değiştiriliyor. 2 ilmek düz örülüyor. 1 ilmek örülmeden şişe alınıyor. 3 ilmek düz örülüyor. 1 ilmek örülmeden şişe alınıyor. Bu şekilde devam ediliyor. En sonda yine 2 ilmek düz örülüyor.
Bundan sonrası 2. sıradan devam ediliyor.
Umarım anlaşılır olmuştur. İnanın bu örneklerin nasıl yapıldığını anlatmak yapmaktan daha zor.
Herkese kolay gelsin.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !